› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jedna z ulic Elbląga będzie nosiła imię Zdzisława Olszewskiego?

› polityka ponad rok temu    30.03.2017
Maciej Markowski
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Jedna z ulic Elbląga będzie nosiła imię Zdzisława Olszewskiego? fot. archiwum elblag.net

Zdzisław Olszewski, pomimo sędziwego wieku (82 lata), odszedł dość niespodziewanie tego roku - 28 stycznia wczesnym rankiem. Kilka dni później (1 lutego) spoczął na cmentarzu Agrykola w obecności licznie zgromadzonych przedstawicieli władz miejskich oraz pamiętających go elblążan. Był wielokrotnie odznaczany za ogromne zasługi dla kraju, ale także za działalność samorządową i społeczną. Klub radnych, z którego się wywodził, mocą inicjatywy uchwałodawczej, zaproponował, aby uczcić jego pamięć poprzez nadanie jednej z elbląskich ulic jego imienia.

Z taką propozycją wyszedł dzisiaj (30 marca) w trakcie XXV sesji, w imieniu swojego klubu, przewodniczący Rady Miejskiej. Choć regulamin nie przewiduje możliwości składania inicjatyw uchwałodawczych i nie wymaga odpowiedzi Prezydenta, wymaga ona rozpatrzona w określonym trybie statutowym. Marek Pruszak w krótkiej ekspozycji przypomniał sylwetkę Zdzisława Olszewskiego:

- Śp. Zdzisław Olszewski był pierwszym wojewodą elbląskim w niepodległej Polsce. Pełnił tę funkcję w latach 1989-96, a wcześniej jeszcze w 1981 roku. Był też podsekretarzem stanu w urzędzie Rady Ministrów w 1996 roku. Funkcję radnego w Elblągu pełnił nieprzerwanie od 1998 do 2017 roku. Do końca swojego życia był niezwykle aktywnym człowiekiem, oddanym naszemu miastu. Szczególną troską otaczał elbląską starówkę. Był człowiekiem poszukującym zgody i porozumienia. Otwarty na współpracę pomiędzy krajami nadbałtyckimi patronował stowarzyszeniu Euroregion Bałtyk, pełniąc funkcję szefa sekretariatu tego stowarzyszenia. Promował nasze miasto w Polsce i zagranicą również wśród Polonii. Z jego inicjatywy doszło do wizyty w Elblągu przedstawicieli Polonii w ubiegłym roku. Zdzisław Olszewski był odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Mając powyższe na względzie, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zgłasza inicjatywę uchwałodawczą zmierzającą do upamiętnienia tego bardzo zasłużonego elblążanina.

Miejsce w Radzie Miejskiej po śmierci radnego Prawa i Sprawiedliwość, zgodnie z kodeksem wyborczym, zajął Jacek Perliński.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 2
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 2
    WKURZONY
  • 5
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Robert Koliński
ponad rok temu ocena: 50%  2
Szanowne/ni, jeżeli kogoś interesują zasługi tow. Olszewskiego dla Elbląga, za które towarzysze z PiS chcą go dziś tak bardzo uhonorować ulicą w naszym mieście, to informuję za źródłami: "W czasie walk o Elbląg kościół [pw. Bożego Ciała] został wypalony (...). Do roku 1973 stał zrujnowany, a później, po odpowiedniej adaptacji [odbudowany rękami i ze środków spółdzielców z Usługowej Spółdzielni Pracy z siedzibą przy ul. 1-go Maja - przyp. RK], stał się w 1976 r. siedzibą Spółdzielczego Domu Kultury "Pegaz". W grudniu 1981 r. [dokładnie 8 grudnia 1981 r. - przyp. RK] ówczesny wojewoda elbląski na wniosek NSZZ Solidarność wydał decyzję o zwróceniu kościoła pw. Bożego Ciała władzom kościelnym." Przypomnę, że do 15 grudnia 1981 r. wojewodą elbląskim z ramienia PZPR był właśnie tow. Olszewski. Skomentujcie sobie sami, bo mnie łzy wzruszenia oczy zalały;
~ K-Kuba
ponad rok temu ocena: 75%  1
Śp. Zdzisław Olszewski był pierwszym wojewodą elbląskim w podległej Polsce a zarazem komisarzem stanu wojennego w Elblągu - to jest okej ?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.