fot. Bartłomiej Ryś
W ostatnim okresie dowiadujemy się, za pośrednictwem środków masowego przekazu, o zwiększonej ilości oszustw metodą „na wnuczka”. Z uwagi na zbliżające się święta należy spodziewać się dalszej eskalacji tych zjawisk, bowiem okres przedświąteczny uaktywnia oszustów i złodziei, dlatego też uważam za niezbędne zintensyfikować działalność informacyjną aby ustrzec potencjalne ofiary przed przestępstwami.
W Elblągu funkcjonuje wiele kampanii społecznych zainicjowanych w poprzednich kadencjach władz samorządowych. Jak pokazują badania przynoszą one pozytywne efekty. Jedną z nich jest kampania adresowana do osób starszych, mająca uchronić tę grupę społeczną od zagrożeń ze strony oszustów oraz nieuczciwej konkurencji. Pozytywne efekty kampanii Bezpieczny Senior wynikały z faktu zaangażowania się różnych środowisk i instytucji oraz samych seniorów. Od paru miesięcy przekaz medialny kampanii nie istnieje, a w założeniu stanowił on główny element powodzenia. Organizowanie kameralnych spotkań w wąskich grupach nie spełnia założeń prawidłowego, obejmującego swym zasięgiem szerokie kręgi społeczeństwa, skutecznego przekazu. Dlatego też, w kampanię powinny zaangażować się liczne organizacje lokalne: policja, straż pożarna, media, Kościół, stowarzyszenia, kluby seniora, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ZUS, zakład energetyczny, gazownia, poczta, lekarze, farmaceuci, dietetycy. Podstawowym sposobem działania jest edukacja i wszystkie wymienione przeze mnie instytucje wykorzystując dostępne im kanały informacyjne winny przekazywać wiedzę o istniejących zagrożeniach. Skuteczna akcja głównie polega na emitowaniu w środkach komunikacji miejskiej komunikatów głosowych z krótkimi instruktażami prewencyjnymi, kolportażu ulotek, plakatów informacyjnych oraz przeprowadzaniu spotkań informacyjnych. Ostrzeżeń i informacji o potencjalnych zagrożeniach nigdy za dużo i trzeba doskonalić metody docierania do jak największej ilości mieszkańców w celu ostrzeżenia przed niebezpieczeństwami. Przestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby oszukania i okradzenia osób starszych, ich metody bazują właśnie na łatwowierności i naturalnej dobroduszności seniorów. Ponadto ich podstawowym celem jest wprowadzenie elementu stresu i działania pod presją czasu. Osłabia to czujność i ostrożność większości osób w podeszłym wieku. Ważne jest również bardziej aktywne włączenie się w edukację członków najbliższej rodziny osób starszych. To ludzie młodzi – dzieci, wnuczkowie powinni uzgodnić ze sowimi bliskim sposoby komunikowania się i udzielania pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.
Proponuję więc, by powtórzyć kampanię informacyjną w tej sprawie. Ostrzeżenia, jak poprzednio, powinny znaleźć się w środkach komunikacji miejskiej, a także w placówkach medycznych, bibliotekach oraz w innych miejscach odwiedzanych przez elbląskich seniorów. Do współpracy można zaprosić zarządy spółdzielni mieszkaniowych, które podobnie jak wspólnoty mieszkaniowe, są instytucjami skupiającymi większość osób będących celem wyłudzaczy pieniędzy. Proponowana przeze mnie kampania nie jest kosztownym przedsięwzięciem, a może ukrócić złodziejski proceder. Odpowiednia komisja naszego samorządu powinna opracować szczegóły akcji.
Maria Kosecka