› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Nowa wystawa w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

› bieżące 10 dni temu    26.04.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Nowa wystawa w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku fot. elblag.net/archiwum.

1 maja, we fromborskim Szpitalu św. Ducha, pełniącym funkcję Działu Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zostanie otwarta nowa wystawa czasowa pt. "De morbis capitis et tristitia animae - O chorobach głowy i smutku duszy".

Ekspozycja stanowi wielowątkową opowieść o nowożytnym odbiorze chorób szczególnych, jest "spojrzeniem" na cierpiących apoplektyków, wykluczonych epileptyków, owładniętych marazmem melancholików, szaleńców trwających we władzy demona, sparaliżowanych własnym obłędem.

Stworzenie wystawy o takiej właśnie tematyce współgra harmonijnie z przestrzenią Szpitala św. Ducha, który jako miejsce wyjątkowe, z mroczną i jednocześnie piękną przeszłością, przez setki lat pełnił funkcję ostoi dla wykluczonych, niechcianych i osamotnionych nędzarzy, których świat przenikał się ze światem szaleńców bożych. Część pierwsza ekspozycji wprowadza widza do sfery przynależnej szaleństwu społeczno-jednostkowemu i alegorycznej melancholii. Zaprezentowano tu portrety postaci historycznych, które dotknęło szaleństwo bądź apopleksja.

Odrębną strefę poświęcono ikonografii Melancholii, utożsamianej z Grzechem Lenistwa/Gnuśności, oraz pojmowanej jako usposobienie/ temperament/ kondycja psychiczna. Środkową część wystawi tworzy przestrzeń prezentująca różnorodne sposoby leczenia melancholii, epilepsji, szaleństwa, wścieklizny czy apopleksji, takie jak: ziołolecznictwo, gest wotywny czy trepanacja. Ostatnia część ekspozycji została poświęcona histerii tanecznictwa i epilepsji. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, iż epilepsja w średniowieczu, jak i w czasach nowożytnych, była schorzeniem wszechpotężnym i wybitnie częstym, o czym świadczy popularność i wielkość patronów od padaczki, ze św. Walentym i św. Janem Chrzcicielem. Na wystawie zaprezentowano różnorodne formy kultu i ikonografii świętych leczących epilepsję, takich jak Trzej Królowie, św. Walenty i św. Jan Chrzciciel. Temu ostatniemu patronowi przyznano na wystawie miejsce wyróżnione, ukazując bogaty katalog ujęć ujawniających akt dekapitacji i przedstawiających "portret" samej głowy proroka. Wystawę przygotowano we współpracy z instytucjami muzealnymi, naukowymi i kościelnymi z całej Polski.

De morbis capitis et tristitia animae/ O chorobach głowy i smutku duszy Wystawa w Szpitalu św. Ducha Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika ul. Stara 6, Frombork.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.