W przeddzień 110 rocznicy urodzin Generała odsłonią pamiątkową tablicę
› bieżące |
ponad rok temu
26.09.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 1 ocen 1 / 100% |
A A A |
W piątek (29.09) mija 110 rocznica urodzin gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. W przeddzień zostanie odsłonięty obelisk z tablicą w parku jego imienia, przy ulicy Żeromskiego.
28.09 o godz. 9.00 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Centrum Sztuki Galerii El w Elblągu. Uroczystość rozpocznie odegranie elbląskiego hejnału. Następnie: przewidziana jest prelekcja upamiętniająca 110 rocznicę urodzin gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, podjęcie okolicznościowej uchwały przez radnych, część artystyczna w wykonaniu dzieci, wręczenie medali okolicznościowych oraz występ Elbląskiej Orkiestry Wojskowej.
Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski urodził się 29 września 1907 roku w Haliczu w obwodzie iwanofrankowskim na Ukrainie.
W 1931 roku ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. Służbę rozpoczął w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Następnie został wykładowcą w szkole podchorążych rezerwy w Zambrowie i Ośrodku Wyszkolenia Rezerw Piechoty w Różanie.
Brał udział w wojnie obronnej, za zasługi na polu walki odznaczony został później Krzyżem Walecznych. Dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł. Następnie zaangażował się w działalność Związku Walki Zbrojnej we Lwowie, a następnie na terenie Podkarpacia i ziemi krakowskiej. Został szefem uzbrojenia w Komendzie Okręgu Krakowskiego ZWZ. Zorganizował tam konspiracyjną produkcję broni, która otrzymała kryptonim „Ubezpieczalnia”. W 1943 roku został awansowany do stopnia majora oraz odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 1944 został mianowany dowódcą 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej kryp. „Dom”. Prowadził akcje zbrojne na terenie Małopolski. Za zasługi awansowano go do stopnia podpułkownika ze starszeństwem od 11 listopada 1944 r. oraz odznaczono Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Po rozwiązaniu dywizji wyjechał wraz z grupą byłych żołnierzy do Elbląga. Osiedlili się w Pogrodziu nieopodal Elbląga, gdzie zorganizowali Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną. Zrzeszała ona byłych żołnierzy AK i ich rodziny. Nestety, ta sielanka została brutalnie przerwana. Został aresztowany.
W 1949 roku po śledztwie w Krakowie skazano go na karę śmierci. Po apelacjach zmieniono wyrok na dożywocie. W więziach w Krakowie, Sztumie i Wronkach spędził siedem lat. Na wolność wyszedł w 1957 roku po "odwilży" październikowej. Przez kolejne lata był prześladowany za działalność w polskim podziemiu niepodległościowym.
W 1991 roku został wyróżniony awansem na stopień generała brygady, a rok później otrzymał honorowe obywatelstwo Elbląga. 29 września 2007 roku generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski obchodził swoje 100. urodziny. Zmarł 13 lipca 2008 roku w Elblągu. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym Agrykola.
Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 33% | 1 |
oceń komentarz |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji | zgłoś jako hejt |