› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

okolice Elbląga

A A A

Malbork – małe miasto w województwie pomorskim, dawny gród krzyżacki a przez ponad 150 lat stolica Państwa Zakonnego. Jest ono jednym z ciekawszych miast tego rejonu Polski. Warto wybrać się tam przed wszystkim, by zobaczyć najsłynniejszą krzyżacką twierdzę. Gotycka budowla o imponujących rozmiarach każdego roku odwiedzana jest przez tysiące turystów. Kwitnie tu również życie kulturalne. Tradycją stały się coroczne imprezy, do których należą: Oblężenie Malborka, Noc Muzeów czy Magic Malbork. Towarzyszą im ciekawe koncerty, jarmarki, wystawy czy pokazy walk rycerskich. Zamek malborski pozostaje do dyspozycji zwiedzających zarówno w sezonie letnim jak i zimowym, oferując interesujące wystawy i inscenizacje.

Frombork – niewielkie, urokliwe miasteczko nad Zalewem Wiślanym zasłynęło przed wszystkim jako gród Kopernika. To tu słynny polskim astronom mieszkał i pracował 33 lata, tworząc swoje najsłynniejsze dzieło „O obrotach ciał niebieskich”. Tu też został pochowany. Frombork dzięki swemu malowniczemu położeniu nazywany bywa „Klejnotem Warmii”. Miasteczko o bogatej historii, cennych zabytkach i niewątpliwych walorach krajobrazowych z pewnością jest ciekawym obiektem turystycznym. Do najważniejszych zachowanych zabytków należą: kompleks Wzgórza Katedralnego z Muzeum Kopernika, gotycką Bazyliką Archikatedralną i Wieżą Radziejowskiego, kanonie zewnętrzne, szpital św. Ducha, w którym mieści się Muzeum Historii Medycyny a także XVI-wieczna wieża wodna i wiele innych. W mieście funkcjonuje również port i przystań żeglarska na Zalewie Wiślanym oraz niewielka plaża miejska.

Braniewo – najstarsze warmińskie miasto, położone nad rzeką Pasłęką, w pobliżu jej ujścia do Zalewu Wiślanego to dziś mały ośrodek przemysłu i turystyki. Bogata historia, ciekawe zabytki i atrakcyjny krajobraz składają się na jego walory turystyczne. Niegdyś stanowiło centrum życia kulturalnego i gospodarczego. Czasy jego największej świetności utrwaliły niektóre z zachowanych zabytków, do których należą: gotycka Bazylika św. Katarzyny, barokowe Sanktuarium św. Krzyża czy wieża bramna. Przez Braniewo biegnie również wiele szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych, wiodących przez najciekawsze miejsca regionu – pełne zabytków i piękna krajobrazu. Miasto i jego okolice leżą na terenie parków i rezerwatów przyrody, objętych ochroną prawną ze względu na unikatowe walory przyrodnicze. W samym mieście znajduje się ponadto najmniejsze ZOO w Polsce, a także port na rzecze Pasłęce. Co roku w Braniewie odbywają się imprezy kulturalne i sportowe, które zapewniają rozrywkę i podnoszą atrakcyjność miasta jako ośrodka turystyki.

Tolkmicko – niewielkie miasteczko nad Zalewem Wiślanym z portem, przystanią żeglarską i plażą. Na uwagę zasługuje tu ciekawa przyroda Wysoczyzny Elbląskiej, łącząca krajobraz leśny, górski i nadmorski na jednym obszarze, obfitując w piękne widoki i bogactwo form roślinnych i zwierzęcych.  Przyroda tego regionu została objęta ochroną w ramach trzech leśnych rezerwatów przyrody. Akwen Zalewu stwarza zaś potencjał dla turystyki i sportów wodnych. Tolkmicko jest więc co roku ośrodkiem żeglarstwa, windsufringu, kitesurfingu i żeglarstwa lodowego. Interesująca historia miasta sięga średniowiecza. Z terenami tymi wiąże się wiele legend. W pobliżu zachowały się również ślady staropruskiego grodziska Wały Tolkmita, a w wodach Zalewu Wiślanego opodal stacji Święty Kamień, leży olbrzymi głaz narzutowy, który służył najprawdopodobniej dawnym poganom jako ołtarz ofiarny. Do najważniejszych zabytków Tolkmicka należą: kościół św. Jakuba Apostoła z XIV wieku, kościół Matki Bożej Anielskiej, baszta gotycka czy uroczy budynek dworca z XIX wieku.

Kadyny – choć to niewielka miejscowość, ma wielkie znaczenie ze względu na swą historię. Pod koniec XIX wieku stała się własnością władcy Prus Wilhelma II – prywatną wsią cesarską. Architekci przebudowali ją według wymogów cesarza, a z okresu tego zachowało się wiele ciekawych zabytków. Najważniejszym jest kompleks pałacowo-folwarczny, obejmujący pałac von Schliebenów z XVII wieku. Na uwagę zasługują również fabryka majoliki i założony pod koniec XVII stulecia klasztor franciszkanów. Jeszcze niedawno miejscowość słynęła z hodowli koni. Choć Państwowa Stadnina koni została już zlikwidowana, nadal można tu znaleźć prywatne ośrodki agroturystyczne i hotele oferujące naukę jazdy konnej. Na terenie Kadyn funkcjonują dwa rezerwaty przyrody - „Kadyński Las” i „Buki Wysoczyzny Elbląskiej”. W pobliżu pałacu stoi zaś okazały pomnik przyrody – 1700-letni dąb im. Jana Bażyńskiego. Położenie nad wodami Zalewu Wiślanego umożliwia uprawianie sportów wodnych, a na turystów czeka tu zagospodarowana plaża z małą przystanią żeglarską.

Pasłęk – niewielkie miasto nad rzeką Wąską, leżące pomiędzy Wysoczyzną Elbląską, Żuławami Wiślanymi, Równiną Warmińską i Pojezierzem Iławskim. Ponad 700-letnia historia miasta wyraża się w cennych zabytkach, do których należą: niewielki zamek krzyżacki, mury miejskie z basztami i bramami z XIV wieku, gotycki kościół św. Bartłomieja czy renesansowy ratusz miejski. W okolicznych miejscowościach zachowało się wiele przykładów architektury pałacowej w postaci malowniczych dworków w otoczeniu zieleni. Na terenie gminy ustanowiono parki i rezerwaty przyrodnicze, w samym mieście znajdziemy piękny Park Ekologiczny im. Stanisława Pankalli nad małym jeziorem. Jedną z atrakcji Pasłęka jest również znajdujący się na jego obrzeżach profesjonalny kompleks golfowy „Sand Valley”.

Mierzeja Wiślana – piaszczysty wał wydmowy oddzielający wody Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego. Rozpoczyna się na wysokości Wyspy Sobieszewskiej a kończy w Bałtyjsku w Federacji Rosyjskiej. Miejscowości na Mierzei to w większości dawne rybackie wioski, które obecnie pełnią funkcję ośrodków wypoczynkowych. Są to m.in.: Krynica Morska, Stegna, Sztutowo, Kąty Rybackie i Jantar. Mierzeja stanowi rozległą wydmę o strefowej budowie, na którą składają się: piaszczysta plaża, strefy wydm, pas zalesień i tereny nadzalewowe. Występuje tu typowo morski klimat i znakomite warunki do uprawiania turystyki nadmorskiej. Atrakcyjna pod względem historycznym, kulturowym i przyrodniczym. Odwiedzający miejscowości Mierzei turyści znajdą tu szerokie, czyste plaże, rezerwaty przyrody, a także zabytki historii – w tym np. latarnię morską w Krynicy Morskiej, kościół ryglowy w Stegnie czy Muzeum Stutthof w Sztutowie. Funkcjonuje tu również rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna, a pobyt urozmaicają odbywające się każdego roku imprezy kulturalne i sportowe.

Żuławy Wiślane – ta najmłodsza polska kraina sąsiaduje z Mierzeją Wiślaną, Wysoczyzną Elbląską i Równiną Warmińską. Tereny Żuław to szeroka, bezleśna równina, poprzecinana gęstą siecią rzek, kanałów i rowów melioracyjnych, z których najważniejsze to Wisła, Nogat, Szkarpawa, Święta-Tuga, Linawa czy Kanał Panieński. Jest to najniżej położony obszar w Polsce, w 30% zajęty przez tereny depresyjne. Najniższy punkt w Polsce ulokowany jest w Raczkach Elbląskich, a jego parametry to 1.8 m p.p.m. Punktem zwrotnym w historii Żuław była kolonizacja holenderska i niemiecka. W XVI wieku przybyli tu Mennonici, którzy swoją pracą zmienili oblicze tej krainy. Osuszyli tereny, wybudowali system odwadniający, zainstalowali szereg urządzeń hydrotechnicznych, przystosowując podmokłą deltę do uprawy roli. Po ich bytowaniu zachowało się wiele zabytków kultury materialnej – domy podcieniowe, wiatraki i zabytki hydrotechniki.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.